Kasy online to przyszłość, która wkrótce stanie się faktem
W dniach 26 i 27.01.2017 roku odbyły się kolejne konsultacje społeczne w Ministerstwie Rozwoju z wszystkimi zainteresowanymi stronami. Teraz wypracowany wspólnie projekt zostanie przekazany do Rządowego Centrum Legislacji celem naniesienia korekt legislacyjnych. Zanim jednak ten akt prawny zacznie obowiązywać w naszym kraju musi jeszcze przejść notyfikację unijną oraz zostać podpisany przez właściwego ministra do spraw gospodarki.
W myśl założeń ministerstwa finansów, kasy online mają być użytkowane przez pierwszych podatników po 1 stycznia 2018 roku. Ich konstrukcja i zasada działania w stosunku do aktualnych kas ulegnie bardzo dużej zmianie. Zrezygnowano z dotychczasowej kopii elektronicznej i papierowej natomiast wszystkie dane z kasy będą zapisywane w wewnętrznej pamięci chronionej nie dostępnej fizycznie dla podatnika oraz jednocześnie będą przesyłane według określonego harmonogramu na serwer ministerstwa finansów, do specjalnie stworzonego repozytorium. Przesłane dane będą poddawane analizie przez rządowe Centrum Przetwarzania Danych.
Nad bezpieczeństwem danych w kasie będzie czuwał zaawansowany moduł kryptograficzny TPM a na czas transmisji danych z kasy do repozytorium, transmisja będzie zabezpieczona pod względem poufności i integralności zgodnie z protokołem TLS. Dane będą również podpisywane kluczami prywatnymi i publicznymi.
W kasie pozostanie pamięć fiskalna, ale jej ranga wzrasta, gdyż będzie nie tylko zapisywała dotychczasowe dane takie jak raporty dobowe ale także m.in. podpisy cyfrowe paragonów fiskalnych, zaistniałych zdarzeń np. datę wykonania przeglądu lub zmianę stawek podatku, klucze publiczne kasy. Fiskalizacja kasy będzie obywała się przy udziale serwisu, ale koniecznym warunkiem przeprowadzenia fiskalizacji będzie dostęp do Internetu. Wszystkie kasy będą musiały posiadać zaimplementowany protokół komunikacyjny do obsługi płatności elektronicznych. Protokół ten będzie również implementowany w dostępnych na rynku terminalach płatniczych, który jest tworzony przy współpracy z Fundacją Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego. Rozwiązanie to ma ułatwić dostęp klientów do płatności elektronicznych oraz dodatkowo promować tą metodę płatności.
Klient podczas zakupów będzie mógł zażądać paragonu w wersji elektronicznej, a sprzedawca będzie mógł taki paragon przekazać wykorzystując do tego funkcjonalność kasy. Przekazywanie e-paragonów do klientów odbywać się będzie za pośrednictwem specjalnych serwerów na adres e-mail kupującego. Projekt zakłada również obowiązek instalowania w kasie interfejsu do współpracy z czytnikiem zbliżeniowym NFC lub montaż samego czytnika.
Producenci kas już dziś pracują nad konstrukcją nowych urządzeń fiskalnych online, które mają obowiązywać w przyszłym roku w Polsce. Wykorzystując zdobyte doświadczenia i wiedzę, jesteśmy w stanie spełnić wymogi nowego rozporządzenia technicznego oraz oczekiwania naszych klientów.
Do momentu wprowadzenia kas online
w sprzedaży pozostają w dalszym ciągu aktualne modele kas, których można używać na dotychczasowych zasadach.